Wonen

May 13, 2026

Woningmarkt meer in balans door toename aanbod en afvlakkende prijzen

De woningmarkt in Nederland lijkt langzaam iets rustiger te worden. Volgens de nieuwste kwartaalcijfers van de NVM neemt het woningaanbod toe en vlakken de prijzen af. Dat zorgt ervoor dat kopers meer keuze hebben en minder snel hoeven te beslissen dan in de afgelopen jaren. Toch betekent dit niet dat de druk op de woningmarkt verdwenen is. In veel regio’s blijft de vraag groter dan het aanbod en betaalbaarheid blijft voor veel woningzoekers een uitdaging.

Minder hectiek op de woningmarkt

In het eerste kwartaal van 2026 werden via NVM-makelaars ongeveer 34.600 bestaande woningen verkocht. Dat is aanzienlijk minder dan in het kwartaal ervoor. De combinatie van een licht gestegen hypotheekrente, onzekerheid in de economie en een afwachtende houding van kopers speelt hierin een belangrijke rol.

Ook zien we dat woningen gemiddeld iets langer te koop staan. Waar eerder snelle beslissingen noodzakelijk waren, krijgen kopers nu vaker wat meer tijd om een woning goed te beoordelen.

Huizenprijzen vlakken af

De gemiddelde verkoopprijs van een bestaande woning kwam uit op ongeveer €485.000. Dat is een daling van 2,7% ten opzichte van het vorige kwartaal. Een lichte daling aan het begin van het jaar is gebruikelijk, maar deze daling is sterker dan gemiddeld. Op jaarbasis liggen de prijzen nog altijd iets hoger dan vorig jaar.

Vooral woningen die instapklaar en energiezuinig zijn, blijven populair. Woningen met een minder gunstig energielabel of meer onderhoud blijven vaker langer te koop staan.

Meer aanbod geeft kopers meer keuze

Het woningaanbod is in vergelijking met vorig jaar flink gestegen. Dat zorgt voor meer keuzevrijheid en iets meer onderhandelingsruimte voor kopers. Tegelijkertijd blijft de markt krap: veel woningen worden nog steeds snel verkocht en overbieden komt nog regelmatig voor.

Voor verkopers betekent dit dat een goede presentatie, realistische vraagprijs en sterke verkoopstrategie belangrijker worden dan voorheen.

“We merken dat kopers weer iets meer rust ervaren tijdens hun zoektocht. Er is meer keuze en woningen staan gemiddeld wat langer te koop. Dat betekent niet dat de markt stilvalt, maar wel dat goede begeleiding en een realistische strategie belangrijker worden dan ooit.” — Jeroen van Dinther, makelaar en directeur Bernheze Makelaars

Wat betekent dit voor Bernheze en omgeving?

Ook in onze regio merken wij dat de markt iets meer in balans komt. Kopers oriënteren zich uitgebreider en nemen vaker de tijd voor een tweede bezichtiging. Verkopers profiteren nog steeds van een actieve markt, maar een juiste positionering van de woning wordt steeds belangrijker.

Bij Bernheze Makelaars volgen we de ontwikkelingen op de woningmarkt dagelijks. Benieuwd wat deze veranderingen betekenen voor jouw woning of verhuisplannen? Neem gerust contact met ons op voor persoonlijk advies.

Bron: NVM